9.SINIF EDEBİYAT DERS KİTABI CEVAPLARI

9.SINIF ÖĞÜN YAYINCILIK EDEBİYAT DERS KİTABI SAYFA 154 CEVABI

Bu yazımızda 2021-2022 Eğitim Öğretim yılı 9.Sınıf  Öğün Yayınları Türk Dili ve Edebiyat’ı ders kitabı 6.Ünite sayfa 154 cevaplarını hazırladık.

Öğün Yayıncılık 9.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı ders kitabı cevaplarını öncelikle kendiniz yapmalısınız. Sitemizden yapmış olduğunuz soruların cevaplarını kontrol edebilirsiniz.

2021-2022 9.SINIF ÖĞÜN YAYINCILIK TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI SAYFA 154 CEVABI 

9.Sınıf ÖĞÜN Yayınları Edebiyat Ders Kitabı Sayfa 154 Cevabı

1. Tiyatroda seyrettiklerinizi düzyazı ile ifade edip edemeyeceğinizi nedenleriyle belirtiniz.

Cevap:

Edebiliriz bence ancak tiyatro görmeye dayalı olduğu için düzyazı şeklinde aktarmak aynı etkiyi okurda ya da izleyicide uyandırmak ne derece mümkün olur onu tahmin edemeyiz.

2. “Bir ülkeyi tasarlamak başka, onu gerçekleştirmek başkadır.” Turan Oflazoğlu, Tarih ve Tiyatro Turan Oflazoğlu’nun bu sözünden ne anladığınızı açıklayınız.

Cevap:

Düşündüğümüz şeyleri eyleme geçirmediğimizi sürece yalnızca fikir olarak kalacaktır.. Hayalimizde birçok şeyi barındırabiliriz. Ancak bunları gerçekleştirmediğimiz takdir de yalnızca hayal olarak kalacaktır.

3. Eserlerinde tarihî konuları işleyen yazarlar, gerçekleri olduğu gibi aktarmak zorunda mıdır? Neden? Tartışınız.

Cevap:

Tabi ki hayır. Çünkü edebi eser kurgusaldır. Yani gerçeklerden ne derece etkilense de yararlansa da eserini yazarken kendi hayal dünyasına göre yeniden kurgular ve bunu aktarır. Buda yazar için sanatın özgürlüğü demektir.

4. Sizce Türk sinemasında Karagöz tipiyle benzerlik gösteren tip/tipler var mıdır? Açıklayınız.

Cevap:

Elbette vardır. Mesela Kemal Sunal’ın hayat verdiği Şaban tiplemeleri örnek olabilir.  Şaban’ın olduğu filmlerin birçoğunda Karagöz gibi çoğu zaman okuma yazma bilmediği halde iyiliği, temizliği, saflığı ve zekasıyla her zaman kazandığını görebiliriz.

 

 

 

9.SINIF MEB-ÖĞÜN YAYINCILIK TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERS KİTABI DİĞER SAYFA CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.