9.SINIF KİMYA DERS KİTABI CEVAPLARI

9.SINIF PASİFİK YAYINLARI KİMYA DERS KİTABI SAYFA 149 CEVABI

Bu yazımızda 2021-2022 Eğitim Öğretim yılı 9.Sınıf  PASİFİK Yayıncılık Kimya ders kitabı 4.Ünite Maddenin Halleri sayfa 149 cevaplarını resimli ve çözümlü olarak sizler için hazırladık.

9.Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları 2021-2022

9.Sınıf Pasifik Yayıncılık Kimya ders kitabı 221 sayfa 8 Üniteden oluşmaktadır. Pasifik Yayınları Kimya ders kitabı İmam Hatip Liseleri ve Anadolu Liselerinde okutulacaktır.

Kimya yaşamımızın merkezidir. Kullandığımız giysiler, eşyalar, kozmetikler, temizlik ve yapı malzemeleri ve ilaçlar kimyasal süreçler sonucunda üretilmektedir. Modern hayatı rahatsız eden çevre sorunlarının bir çoğunu kimyasal yöntemler ile çözümleriz. O halde hepimiz uygulamacı kimyacılarız, yani kimya dünya insanlarının ortak dilidir.

Pasifik Yayınları 9.Sınıf Kimya ders kitabı  soruları cevaplarını sayfa sayfa çözümlü şekilde bulabilirsiniz.

 

9.Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 149 Cevabı 

ÖĞRENDİKLERİMİZİ UYGULAYALIM

1. Otomobil servislerinde ya da bazı otomobil tamirhanelerinde “Klima gazı doldurulur.” şeklinde ilanlar görürüz. “Klima gazı” olarak nitelendirilen gaz, hangi gaz ya da gazlar olabilir?

Feron ve tetraflor etan gibi gazlar kullanılır.

2. Azot gazı, havadan nasıl elde edilir?

İki yöntem kullanılarak elde edilir.

Havadaki azot ve oksijeni  damıtma yöntemi ile ayrıştırmak ve ardından kaynama noktası farkı ile azot ve oksijeni ayrı ayrı elde etmektir. Havanın -200 dereceye kadar soğutulması sonucu hava sıvılaştırılır ve azottan kalan sıvı buharlaştırılarak azot eldesi sağlanır.

Azot gazını havadan ayırarak elde etmek için özel makineler üretilmiştir. Bu makineler ile gazların karışımı olan havanın içerisinden Azot gazı direkt elde edilir.

3. Mutfak tüpünün (tüp gaz) içinde hangi gazlar vardır? Bu gazlar sıvı hâlde mi yoksa gaz hâlde midir? Neden?

Halk arasında yaygın olarak “tüpgaz” adıyla bilinen LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) bulunur. LPG %70 bütan, %30 propandan oluşmaktadır. LPG tüpte hem sıvı hem gaz halinde bulunur. Tüpün bağlı olduğu cihaz kullanılmaya başlandığında, üstteki gaz halindeki LPG eksilir. Alttaki sıvı LPG dışarıdan aldığı ısı enerjisi sayesinde buharlaşarak eksilen gaz miktarını yeniden üretir. LPG basınç altında sıvılaştırılmış bir gaz olduğu ve kaynama noktası yaklaşık 0°C olduğu için oda sıcaklığında gaz fazında bulunur.

4. Çakmağa gaz doldurulurken çakmak üzerinde buz taneciklerinin oluştuğu görülür.

a. Bu olayın nedeni nedir? Açıklayınız.

Nedeni çakmaktaki gazın atmosfer basıncında ve oda sıcaklığında donmasıdır.

b. Çakmaklara gaz doldurulduğu hâlde çakmakta neden sıvı
hâlde bir madde vardır?

Basınçtan dolayıdır.

5. Havadan azot ve oksijen elde etmede neden damıtma yöntemi kullanılır?

Damıtma yöntemi  sayesinde iki veya daha fazla bileşen içeren bir karışımın ısıtılıp, buhar ve sıvı faz oluşturmak suretiyle daha uçucu bileşence zengin karışımların elde edilmesini sağlayan ayırma işlemidir. 

6. Güneş rüzgârları sonucu oluşan elektrik yüklü parçacıklar,
Dünya atmosferine gelerek “kuzey ışıklarını” oluşturur. Yüklü
parçacıklar, iyonosferde plazma hâlindeki parçacıklarla çarpışır.
Böylece, yüksek enerji yüklü parçacıklar, enerjilerinin
bir kısmını ışık olarak kaybeder. Bu durum, renkli ışıklar olarak
kutuplarda ya da kutuplara yakın yerlerde görünür. Bu
ışığın oluşumundan O+, O2+, C+ gibi iyonlar sorumludur.

a. İyonosferde neden plazma hâlinde madde vardır?

İyonosferde iyonlaşmış moleküller bulunduğundan plazma halinde madde mevcuttur.

b. Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların çarpışarak enerji kaybetmesi ile plazmanın yapısı arasında nasıl bir ilişki vardır?

İyonlaşma durumu, en az bir elektronun atom ya da molekülden ayrıldığı anlamına gelir. Serbest elektrik yükü sayesinde plazma yüksek bir elektrik iletkenliğine kavuşur ve elektromanyetik alanlardan kolaylıkla etkilenir. Atmosferin üstünde, manyetosferde, özellikle kutuplara yakın bölgelerde görülen auroralar, güneş rüzgârından kaynaklanan yüklü parçacıklarla çarpışan oksijen atomlarının iyonize olması ile oluşurlar.

c. Kuzey ışıklarının oluşumundan neden O+, O2+, C+ gibi pozitif iyonlar sorumludur?

Auroralar atmosferin üst katmanlarında, (80 km (50 mil) yükseklikten yukarısı), iyonize azot atomlarının elektron kazanması; ve uyarılmış (yüksek enerjili düzey) oksijen ve azot atomlarının temel enerji düzeyine dönmesi sonucu foton salınımı oluşmasıyla ortaya çıkar. Bunlar, solar rüzgâr partiküllerinin çarpışması ve yeryüzünün manyetik alan çizgileri boyunca hızlanmasıyla iyonize olmuşlardır. Bir ışık fotonunun emisyonu ya da başka bir atom ya da molekülle çarpışması sonucu yüksek enerji düzeyi düşer.

2021-2022 9.SINIF PASİFİK-MEB YAYINCILIK KİMYA DERS KİTABI DİĞER SAYFA CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.