9.SINIF KİMYA DERS KİTABI CEVAPLARI

9.SINIF PASİFİK YAYINLARI KİMYA DERS KİTABI SAYFA 154 CEVABI

Bu yazımızda 2021-2022 Eğitim Öğretim yılı 9.Sınıf  PASİFİK Yayıncılık Kimya ders kitabı 4.Ünite Maddenin Halleri sayfa 154 cevaplarını resimli ve çözümlü olarak sizler için hazırladık.

9.Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları 2021-2022

9.Sınıf Pasifik Yayıncılık Kimya ders kitabı 221 sayfa 8 Üniteden oluşmaktadır. Pasifik Yayınları Kimya ders kitabı İmam Hatip Liseleri ve Anadolu Liselerinde okutulacaktır.

Kimya yaşamımızın merkezidir. Kullandığımız giysiler, eşyalar, kozmetikler, temizlik ve yapı malzemeleri ve ilaçlar kimyasal süreçler sonucunda üretilmektedir. Modern hayatı rahatsız eden çevre sorunlarının bir çoğunu kimyasal yöntemler ile çözümleriz. O halde hepimiz uygulamacı kimyacılarız, yani kimya dünya insanlarının ortak dilidir.

Pasifik Yayınları 9.Sınıf Kimya ders kitabı  soruları cevaplarını sayfa sayfa çözümlü şekilde bulabilirsiniz.

 

9.Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 154 Cevabı 

ÖĞRENDİKLERİMİZİ UYGULAYALIM


1. Katıları, taneciklerin düzenlenişine göre kaç ana grupta inceleriz?

Katıları, taneciklerinin düzenine göre kristal ve amorf olarak sınıflandırırız.

2. Tereyağı, kauçuk ve cam hangi tür katılara örnektir?

Amorf katılara örnektir.

3. Moleküler katılara hangi örnekler verilebilir?

Moleküler katılara kuru buz (katı CO2), iyot (I2) ve sakkaroz (C12H22O11) örnek olarak verilebilir.

4. Kovalent katıların özellikleri nelerdir?

Kovalent katılar, genellikle çok sert olup yüksek erime ve
kaynama noktalarına sahiptir. Elmas, kovalent katılara örnektir.

5. Metalik katılar nasıl oluşur? Açıklayınız.

Metalik katılar, örgü noktalarında elektron denizi içerisinde bulunan pozitif yüklü metal iyonlarının bulunduğu katılardır. Metalik katılar pozitif yüklü metal iyonlarının bulunduğu katılardır. Pozitif yüklü metal iyonlarıyla elektron denizi arasındaki elektrostatik çekimle ayakta durur.

6. İyonik katılar nasıl oluşur? Açıklayınız.

İyonik katılarda, (+) yüklü metal iyonuyla (–) yüklü ametal iyonu arasında elektrostatik çekim kuvveti vardır.İyonik katılar, iyonların yeri sabit olduğundan elektriği iletmez ve kırılgandır. İyonik katıların üzerlerine bir kuvvet uygulandığında iyonların sabit yeri değişir. Aynı yüklü iyonların birbirini itmesiyle kristal dağılır (kırılır). Yapılarındaki kuvvetli iyonik bağ nedeniyle bunların erime ve kaynama noktaları yüksektir.

7. Fotoğraftaki gibi camdan yapılmış bir bardak “kristal bardak” olarak adlandırılmaktadır. Bu şekilde adlandırmak, camın yapısı düşünüldüğünde doğru mudur? Neden?

 Doğru değildir çünkü cam amorf yapıdadır.

8. Sıvı kristal; hesap makinesi, elektronik saat gibi araçlarda görüntü oluşmasını sağlayan ekranın (LCD ekran) yapısında kullanılan maddenin olağan dışı bir hâlidir. Bu maddeye neden sıvı kristal denilmiş olabilir? Hem sıvı hem kristal kavramları ile adlandırıldığına göre bu maddenin yapısının nasıl olmasını beklersiniz? Yanıtınızın doğruluğunu araştırma yaparak kontrol edebilirsiniz.

Sıvı kristal ekran, elektrikle kutuplanan sıvının ışığı tek fazlı geçirmesi ve önüne eklenen bir kutuplanma filtresi ile gözle görülebilmesi ilkesine dayanan bir görüntü teknolojisidir. Sıvı kristal ekranlar, düşük enerji tüketimleri ile eskiden kullanılan vakumlu floresan ekranların yerini almıştır.

 

2021-2022 9.SINIF PASİFİK-MEB YAYINCILIK KİMYA DERS KİTABI DİĞER SAYFA CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.