9.SINIF KİMYA DERS KİTABI CEVAPLARI

9.SINIF PASİFİK YAYINLARI KİMYA DERS KİTABI SAYFA 155 CEVABI

Bu yazımızda 2021-2022 Eğitim Öğretim yılı 9.Sınıf  PASİFİK Yayıncılık Kimya ders kitabı 4.Ünite Maddenin Halleri sayfa 155 cevaplarını resimli ve çözümlü olarak sizler için hazırladık.

9.Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları 2021-2022

9.Sınıf Pasifik Yayıncılık Kimya ders kitabı 221 sayfa 8 Üniteden oluşmaktadır. Pasifik Yayınları Kimya ders kitabı İmam Hatip Liseleri ve Anadolu Liselerinde okutulacaktır.

Kimya yaşamımızın merkezidir. Kullandığımız giysiler, eşyalar, kozmetikler, temizlik ve yapı malzemeleri ve ilaçlar kimyasal süreçler sonucunda üretilmektedir. Modern hayatı rahatsız eden çevre sorunlarının bir çoğunu kimyasal yöntemler ile çözümleriz. O halde hepimiz uygulamacı kimyacılarız, yani kimya dünya insanlarının ortak dilidir.

Pasifik Yayınları 9.Sınıf Kimya ders kitabı  soruları cevaplarını sayfa sayfa çözümlü şekilde bulabilirsiniz.

 

9.Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 155 Cevabı 

Hiç ekmeğinize kavonozdan bal akıttınız mı?

Evet ekmeğime bal akıttım.

Bal neden fotoğraftaki gibi akarken su ve motor yağı onun gibi akmaz?

Bir sıvının viskozitesi büyükse sıvı yavaş, küçükse hızlı akar. Buna sebep olan, sıvı tanecikleri arasındaki çekim kuvvetinin büyüklüğüdür. Tanecikler arasındaki çekim kuvvetleri arttıkça viskozite (akmaya karşı direnç) artarken çekim kuvvetleri
azaldıkça viskozite azalır ve akışkanlık artar. Bal, marmelat, bazı motor yağları gibi zor akan sıvılara viskoz sıvılar denir.

Bal, su, zeytinyağı, reçel, gliserin ve pekmez sıvılarının viskozitesini karşılaştırdığımızda, viskoziteleri büyükten küçüğe;
bal > reçel > gliserin > pekmez > zeytinyağı > su şeklinde sıralanır.

Buharlaşma ve yoğuşma nedir? Farkları nelerdir?

Su ya da başka sıvılar her yerde aynı sıcaklıkta mı kaynar? Bir sıvının kaynama sıcaklığını nasıl belirlersiniz?

Sıvılar farklı kaynama noktalarına sahiptirler. Ayrıca bu kaynama noktalarına etki eden yegane şey atmosfer basıncıdır.

Günlük yaşamda, hava sıcaklığı düşük değerde olduğu hâlde yine de sıcaktan bunaldığınız oldu mu? “Hava çok nemli.”, “Hava çok bunaltıcı.” ifadelerini duyduğunuzda nasıl bir hava koşulu hayal edersiniz?

 Günlük yaşamda, hava sıcaklığı düşük değerde olduğu hâlde yine de sıcaktan bunaldığım elbette oldu. “Hava çok nemli.”, “Hava çok bunaltıcı.” ifadelerini duyduğumda kapalı, sıcak ve bulutlu bir gökyüzü hayal ediyorum.

2021-2022 9.SINIF PASİFİK-MEB YAYINCILIK KİMYA DERS KİTABI DİĞER SAYFA CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.