9.SINIF KİMYA DERS KİTABI CEVAPLARI

9.SINIF PASİFİK YAYINLARI KİMYA DERS KİTABI SAYFA 168 CEVABI

Bu yazımızda 2021-2022 Eğitim Öğretim yılı 9.Sınıf  PASİFİK Yayıncılık Kimya ders kitabı 4.Ünite Maddenin Halleri sayfa 168 cevaplarını resimli ve çözümlü olarak sizler için hazırladık.

9.Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları 2021-2022

9.Sınıf Pasifik Yayıncılık Kimya ders kitabı 221 sayfa 8 Üniteden oluşmaktadır. Pasifik Yayınları Kimya ders kitabı İmam Hatip Liseleri ve Anadolu Liselerinde okutulacaktır.

Pasifik Yayınları 9.Sınıf Kimya ders kitabı  soruları cevaplarını sayfa sayfa çözümlü şekilde bulabilirsiniz.

 

9.Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 168 Cevabı 

Afiş Poster Çalışması

1.Günümüzde kullanılan barometrelerin türlerini ve çalışma sistemini araştıralım. Barometrelerin çalışma sistemi, gazların hangi özelliğine dayanmaktadır? Edindiğimiz bilgileri slayt ve afiş hâline getirip sınıfta sunalım.

Atmosfer basıncını ölçmeye yarayan, kendine has mekanizmasıyla çalışan alete barometre adı verilir. Temel olarak iki çeşidi vardır. Bunlar; cıvalı ve havalı barometrelerdir. Bunlar dışında barometre sistemiyle çalışan çeşitli aletlere de genel olarak barometre kategorisinde yer verilmektedir.

Barometre çalışma prensibi şu şekildedir; bir kap içine 3-4 cm kadar cıva konulurken 90 cm uzunluğa sahip tüp içine yerleştirilmesi sağlanır. Cıva dolu kabın içindeki basıncın artmasıyla tüpte olan cıva yükselmektedir. Deniz seviyesinde 75 cm ölçülürken yüksek bölgelerde 50 cm ölçümü gerçekleşir.

Araştıralım Paylaşalım

Tüple dalış yapan dalgıçların dalış tüplerine, normal hava yerine oksijen – helyum gazı karışımı doldurulur. Neden hava yerine bu gazların kullanıldığını araştıralım. Araştırma sonuçlarımızı bilişim
teknolojilerini de kullanarak sınıfta sunalım.

Dalış tüpünün içerisindeki hava daha yüksek basınca sahiptir ve kir, toz içermez. Aynı zamanda dalış tüplerinde nem de yoktur. Çünkü nem, artış gösterdiğinde insanın nefes almasına bir engel teşkil etmektedir. Bunun yanında nem tüpün doğal yapısını bozacağı gibi aynı zamanda uzun vadede özellikle çelik tüplerin içerisinde paslanmalara neden olabilmektedir.

9.SINIF PASİFİK-MEB YAYINCILIK KİMYA DERS KİTABI DİĞER SAYFA CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir